Avari i Slaveni južno od Drave izložba je u organizaciji Arheološkog muzeja u Zagrebu i Gradskog muzeja Vinkovci koja će gostovat u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca od 18. 6. do 19. 9. 2021. godine.

Medijsko predstavljanje održat će se 18. 6. 2021. u 13:00 sati u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca, a izložba će za posjetitelje biti otvorena isti dan od 14:00 do 22:30 sata (ulaz do 22:00 sata).

Predstavljanju će prisustvovati pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica, savjetnica za kulturu pri Gradu Puli Sanja Krelja Ostrec, ravnatelj Gradskog muzeja Vinkovci Hrvoje Vulić, ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo te autorice izložbe Anita Dugonjić (Arheološki muzej u Zagrebu) i Anita Rapan Papeša (Gradski muzej Vinkovci).

Radno vrijeme Muzejsko-galerijskog prostora Sveta Srca bit će svakim danom od 9:00 do 22:30 sata (ulaz do 22:00 sata).

Izložba Avari i Slaveni južno od Drave predstavlja dvije populacije iz razdoblja koje se proteže od sredine 6. do sredine 9. stoljeća. U izložbenom postavu predstavljena je arheološka građa koja potječe iz fundusa hrvatskih muzeja (Arheološki muzej u Zagrebu, Gradski muzej Vinkovci, Muzej grada Koprivnice, Gradski muzej Varaždin, Muzej Međimurja Čakovec, Arheološki muzej Osijek, Muzej Brodskog Posavlja, Gradski muzej Sisak, Muzej grada Iloka) i zbirki (Arheološka zbirka obitelji Zvijerac, Muzejska zbirka POU Novska), uključujući predmete koji su pronađeni prilikom nedavnih arheoloških istraživanja (Institut za arheologiju, Arheološki zavod Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Kaducej d.o.o.). Navedeno je razdoblje predstavljeno kroz posebno odabrane primjerke nakita, ratničke opreme, poljoprivrednog alata, keramičkih posuda i koštanih predmeta. Uz navedene predmete prikazane su i ilustracije pripadnika avarskog i slavenskog društva koje, uz prikazanu materijalnu ostavštinu, pokazuju značaj hrvatske arheološke baštine unutar europskog kulturnog kruga.

Autorice izložbe su Anita Dugonjić (Arheološki muzej u Zagrebu) i Anita Rapan Papeša (Gradski muzej Vinkovci).

Na izložbi je predstavljen materijal ranosrednjovjekovnog razdoblja s područja kontinentalne Hrvatske, s kratkim tekstualnim osvrtom na područje Dalmacije, Istre i Primorja. Materijal iz fundusa hrvatskih muzeja, privatnih zbirki i ostalih institucija pokazuje bogatstvo kulturne baštine pojedinih hrvatskih regija. Pojedina arheološka građa otkrivena nedavnim arheološkim istraživanjima po prvi je put prikazana upravo tijekom ovog izložbenog projekta.

Izložba je prvotno postavljena u Arheološkom muzeju u Zagrebu (Trg N. Šubića Zrinskog 19) u sklopu međunarodnog izložbenog projekta Avari i Slaveni, zajedno sa slovačkom izložbom Avari i Slaveni sjeverno od Dunava. U Svetim Srcima ugošćujemo izložbu Avari i Slaveni južno od Drave koja je nastala u suradnji Arheološkog muzeja u Zagrebu i Gradskog muzeja Vinkovci.

U uvodnom dijelu izložbe posjetitelj se može upoznati s poviješću ovog razdoblja i sa avarskim i slavenskim društvom (7 postera s temama: Povijesna pozadina, Avarsko društvo, Slavensko društvo).

Slijede tematske cjeline: Naselja, Gospodarstvo, Zanati, Iznimni nalazi, Žene, Duhovni život, Ratnici, Groblja i pogrebni običaji, Kulturni utjecaji, Avarski arheološki nalazi na istočnoj obali Jadrana i u njezinu zaleđu.

U sklopu cjeline Ratnici postavljena je niska vodoravna vitrina u kojoj su prikazani bioarheološki ostaci konja i konjanika s dijelovima opreme i prilozima s lokaliteta Stari Jankovci – Gatina, u položaju u kojem su pronađeni tijekom arheoloških istraživanja.

U cjelini Iznimni nalazi prikazan je materijal koji se po svojim značajkama smatra izvanrednim po načinu izrade, mjestu pronalaska te zanimljivoj povijesti pronalaska. Riječ je o srebrnim nalazima iz Čađavice kraj Slatine koji su dio stalnog postava Srednjovjekovnog odjela Arheološkog muzeja u Zagrebu.

Posljednju cjelinu čine ilustracije i crteži na kojima su rekonstruirani dijelovi opreme ratnika i konja (refleksni luk, sedlo, konjsko oglavlje, pojasna garnitura).

Na izlazu posjetitelj može pročitati citate različitih izvora ovog razdoblja, ulomke pjesama hrvatskih pjesnika koji su opjevali Dolazak Hrvata (Silvije Starhimir Kranjčević i August Šenoa).

Izložbu prati edukativni prostor s didaktičkim materijalima.

Izložba će biti otvorena u sklopu Europskih dana arheologije koji se održavanju od 18. do 20. 6. 2021. godine.

Izdvojena fotografija: ami-pula.hr

Facebook Komentari