Košarkaši Stoje su pobjedom 61:74 nad domaćim Đakovom u posljednjem kolu kvalifikacijskog turnira ostvarili su ulazak u Prvu košarkašku ligu.

Ulazak u Prvu ligu ovisio je o utakmici između zagrebačke Mladosti i zadarske Diadore koju je dobila Mladost. Drugi uvjet bio je da Stoja pobjedi Đakovo s osam ili više razlike, što su košarkaši Stoje uspjeli ostvarit.

Pogledajte dolazak košarkaša KK stoja na Danteov trg.

Kvalifikacijski turnir za popunu Prve lige košarkaša: Đakovo – Stoja 61:74 (17:24, 15:20, 17:11, 12:19). Nastavno-sportska dvorana Đakovo. Gledatelja: 120. Suci: Mikulić, Katić i Glavurdić.

ĐAKOVO: Škrinjarić 4, Ma. Češkić 19, Čupić 6, Turalija 13, Hrkač 13, Petrić, Dragić, Letica, Davidović, Mi. Češkić, Jurić, Karlović 6.

STOJA: Bulešić 12, Dasko 13, Gustovarac 9, Hortman 7, Đugum 19, Rojnić, Turić, Marić 14, Blažević, Travica, Burić.

U posljednjoj utakmici kvalifikacijskoga turnira između Đakova i Stoje bili su zadani parametri: Đakovčani mogu izgubiti sa sedam razlike i postaju prvoligaši, u slučaju pobjede Stoje s više od sedam poena Puljani su novi prvoligaši.

Gosti su tijekom cijeloga susreta bili u vodstvu te su na odmor otišli s prednošću od 12 poena (44:32). Međutim, u trećoj četvrtini Đakovčani su krenuli bolje te su spustili razliku na pet do sedam poena koja ih je vodila među prvoligaše. Nakon 30 minuta na semaforu je stajalo Đakovo 49; Stoja 55.

Posljednja četvrtina protekla je u napetoj igri u kojoj su Đakovčani 32. minuti tricom Mateja Češkića stigli na minus 3 (52:55) i poenom Antuna Hrkača iz slobodnoga bacanja stigli na 53:55. Činilo se da bi Đakovčani mogli prelomiti utakmicu na svoju stranu, Nino Dasko iz slobodnih bacanja i Mirko Marić tricom ponovo Puljane dovode do 60:53 da bi u 35. minuti Filip Gustovarac dvicom prednost svoje momčadi podigao na plus 9 (62:53).

U 36. minuti Turalija i Čupić zabijaju za 59:62, ali Nino Dasko i Mirko Marić s dvije trice potapaju sve đakovačke nade. Ipak, minutu i 38 sekundi prije kraja Nikol Turalija smanjuje rezultat na 61:68 da bi Dasko s dva poena i Đugum iz slobodnih bacanja Puljane doveli do plus 11 (72:61). Đakovčani su pokušavali brzim tricama spustiti gostujuću prednost, ali Centar Marin Đugum iz slobodnih bacanja zaključuje utakmicu, za pobjedu i plasman u prvu ligu.