Međunarodna misija za slobodu medija u Hrvatskoj istaknula je nekoliko značajnih problema u vezi s reformom zakona o medijima, transparentnošću državnog oglašavanja i sigurnošću novinara, uključujući SLAPP-ove. Iako su primijećene neke dobre inicijative, još je dalek put pred Hrvatskom da osigura slobodno i neovisno medijsko okruženje. 

Međunarodna misija Brzog odgovora za slobodu medija (Media Freedom Rapid Response, MFRR), koja je ovih dana boravila u Hrvatskoj, objavila je prve nalaze u kojima upozoravaju da slobodi medija u Hrvatskoj i dalje prijeti SLAPP, netransparentno financiranje, politizacija AEM-a i HRT-a.

Osiguranje slobodnog i neovisnog medijskog okruženja

Stručnjaci misije ustanovili su više značajnih problema u vezi s reformom Zakona o medijima, transparentnošću državnog oglašavanja i sigurnošću novinara, uključujući SLAPP-ove. Iako su primijećene neke obećavajuće inicijative, još je dalek put pred Hrvatskom da osigura slobodno i neovisno medijsko okruženje, navode iz MFRR-a. 

Konzorcij misije MFRR u Hrvatskoj sastao se u razdoblju od 9. do 20. rujna 2024. godine s predstavnicima Ministarstva kulture i medija, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva unutarnjih poslova, potpredsjednicom saborskog Odbora za informiranje i zastupnicom političke stranke Možemo, predstavnicima Agencije za elektroničke medije, Predstavništva Europske unije u Hrvatskoj, udrugama nakladnika, Hrvatskog novinarskog društva (HND), Sindikata novinara Hrvatske, glavnim urednicima, te novinarima velikih medijskih kuća, kao i akademicima, odvjetnicima i akterima civilnog društva. Nažalost, Vrhovni sud nije odgovorio na poziv za sastanka, a Pravosudna akademija ga je odbila.

MFRR će iscrpno izvješće o svojim nalazima objaviti u narednim mjesecima. Misiju je predvodio ARTICLE 19 Europe, zajedno s Europskom federacijom novinara (EFJ), a pridružili su mu se partneri iz Europskog centra za slobodu tiska i medija (ECPMF), Međunarodnog instituta za tisak (IPI), Free Press Unlimited (FPU), i Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT), stoji u Izvješću MFRR-a o prvim nalazima misije u Hrvatskoj.

U nastavku izvještaj HND-a

https://hnd.hr/misija-utvrdila-niz-problema-hrvatska-je-daleko-od-zemlje-sa-slobodnim-medijskim-okruzenjem

Izvor: EFJ i HND 

Hrvatska U prvih šest mjeseci 2024. godine

MapMF je zabilježio 12 dojava koje uključuju 15 osoba ili subjekata vezanih uz medije.

Stanje slobode tiska u Hrvatskoj postalo je posebno zabrinjavajuće s obzirom na to da su od sedam praćenih verbalnih napada pet počinili predstavnici vlasti ili javni dužnosnici.

Premijer Andrej Plenković diskreditirao je novinare u javnim raspravama zbog kritičkog izvještavanja o njemu i njegovoj stranci. Nacional je u travnju objavio snimku internog sastanka Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) na kojem premijer Andrej Plenk26 Monitoring Report | Siječanj-lipanj 2024.

Može se čuti kako novinarske kuće poput N1, Telegrama i Nacionala optužuje da su dio urote protiv njega i stranke. Nakon što je Jutarnji objavio povjerljivu WhatsApp korespondenciju suca Ivana Turudića i bivše državne tajnice Josipe Rimac u kojoj se otkrivaju česti susreti i međusobno naklonjivanje, Plenković je Jutarnji optužio za “korupciju” i “zlonamjerno izvještavanje”. Diskreditirajući komentari nisu novost.

Plenković je u siječnju na konferenciji za novinare verbalno vrijeđao novinarku N1 kako bi izbjegao odgovoriti na njezina pitanja. Druga velika zabrinutost su napadi na medije od strane krajnje desnog Domovinskog pokreta. Političar Domovinskog pokreta Stjepan Nikola Bartulica optužio je u lipnju novinara Andreja Dimitrijevića za “medijsko zlostavljanje” i “zastrašivanje” jer je navodno neovlašteno fotografirao njegov automobil u kojem se mogu vidjeti njegova djeca, u sklopu istrage o Bartuličinim neuknjiženim nekretninama.

Čelnik stranke Ivan Penava u svibnju je rekao da će njegova stranka podržati novu koalicijsku vladu na čelu s premijerom konzervativne Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Andrejom Plenkovićem samo ako ukine financiranje tjednika Novosti. Penava je izrazio duboko neslaganje s uređivačkom politikom Novosti, koje su poznate po kritičkim objavama o državi.

Novosti su se nakon ovog incidenta našle na meti prijetećih poruka. U izvještajnom razdoblju zabilježene su tri internetske prijetnje. U ožujku je fact-checker Faktograf i Klimatski portal bili izloženi velikoj kampanji blaćenja koju je pokrenuo oporbeni zastupnik Mario Nakić. U tekstu objavljenom na blogu alternativnog medija Liberal.hr, Nakić je ustvrdio da Klimatski portal financira premijer Andrej Plenković te pozvao čitatelje da na parlamentarnim izborima kazne vladajuću koaliciju zbog financiranja portala.

Sličnim komentarima zastupnik je diskreditirao portal i na svom X računu. Redakciji Nacionala u svibnju je SMS-om dojavljena bombaška prijetnja koja se odnosila na Pukanića, vlasnika hrvatskog tjednika Nacional, i njegovog bliskog suradnika Niku Franjića, koji su ubijeni u napadu autobombom u Zagrebu u listopadu 2008. godine. zakonodavne izmjene i dopune (nazivane “Lex AP”) Kaznenog zakona ostaju daljnji izazov slobodi tiska, uključujući članak 307.a koji je uveo zatvorsku kaznu do tri godine za otkrivanje “nejavnih” informacija o istražnim radnjama ili dokazi u kaznenom postupku.

Iako se kontroverzni članak ne tiče izravno novinara, on pruža slabu zaštitu zviždačima. To bi također moglo otvoriti mogućnost policiji ili tužiteljima da istražuju i izvrše pritisak da se otkriju povjerljivi novinarski izvori, što bi moglo uključivati ​​i zapljenu novinarske opreme. Izmjene kaznenog zakona došle su u kritičnom trenutku za novinare koji su pod stalnim pravnim pritiskom.

Stalne prijetnje i napadi na medijske djelatnike od strane političara i javnih dužnosnika povećavaju rizik za novinare koji se već suočavaju s izazovnim okolnostima u teškom okruženju za slobodu medija u Hrvatskoj.

Kao odgovor na dokumentirane izazove medijskim slobodama, s novinarima koji su često u opasnosti, MRRRR je zakazalo međunarodnu misiju za utvrđivanje činjenica u Hrvatskoj u rujnu 2024.

Facebook Komentari